skip to Main Content

Belt Pres

Belt pres, tamburlar arasında gerdirilmiş filtre bezinin dönüşü esnasında üzerine dökülen çamurun sıkıştırılarak suyundan ayrıştırılması için kullanılan ekipmanlardır. Kapasitesi filtre bezinin genişliğine ve uzunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Çamurun susuzlaştırılabilmesi için polielektrolit solüsyonun çamura dozlanması ile mümküm olabilmektedir.

Çelik konstrüksiyon bir çerçeve içerisine yataklı rulmanlar yardımı ile tamburlar sıralanmaktadır. Bu tamburlar arasında geçirilen polyester filtre bezi gerdirilmektedir. Bezin gerginleştirilmesi ve bezin yanlara kaymaması için gerekli otomatik ayarlar pnömatik silindirler yardımı ile sağlanmaktadırlar. Filtre bezinin tamburlar arasında dolanması için elektrik motor tahrikli bir redüktör kullanılmaktadır.

Bezler arasına preslenerek geçirilen çamur susuzlaştırılmış şekilde sıyırıcılar yardımıyla dışarı alınmaktadır. Fitre bezinden süzülen su ise bez altına yerleştirilmiş su toplama tavaları ile toplanmaktadır.

Beltpres imalatında ekipman ömrünün uzun olması için paslanmaz çelik malzemeler tercih edilmektedir. Elektrik sarfiyatları ve yatırım maliyetleri alternatiflerine göre düşüktür.